Svenska kafferosterier – Den kompletta listan

Det börjar bli ett rejält antal svenska kafferosterier runt om i landet. Så trevligt nog blir det allt enklare att få tag på lokalt rostat kaffe. De geografiska avstånd som ändå finns är överkomliga, för som ni kommer se i listan finns det gott om rosterier med webshoppar. På den här sidan är tanken att alla rosterier ska finnas samlade på ett och samma ställe, från det minsta mikrorosteriet till de större aktörerna. Saknas ditt favoritrosteri? Hjälp gärna till att hålla listan aktuell med de rosterier som är aktiva i Sverige idag, antingen genom att kontakta mig direkt eller att skriva i kommentarsfältet nedan.

Inlägget innehåller affiliate-länkar från Bagaren och Kocken, Cervera och HelloFresh.

Fyll på kaffekassan – Få 500 kr insatt på ditt Rockerkort

Skaffa Rockerkortet i höst, genomför tre köp och få 500 kr insatt på ditt kort*

*Gäller de 20 000 första som skaffar Rockerkortet och genomför tre köp med kortet under perioden 26/6-31/10 2021. Pengarna sätts in på ditt Rockerkort inom 10 dagar från att du genomfört tre köp.

Vad är ett mikrorosteri?

På ett mikrorosteri rostas varje omgång i avsevärt mindre mängder jämfört med de större kommersiella rosterierna. Processen förlitar sig mindre på automatisering och mer på översikt och hantverk från den som sköter rostningen. Bönorna köps i sin tur in i mindre mängder, valda utifrån rosteriets passion, vision och kvalitetskontroll. Därför kallas det mikrorosterier erbjuder ofta för specialkaffe. Så för ett varierat och smakrikt kaffe som låter kaffebönans karaktär skina fullt ut är specialkaffe (från något av våra svenska kafferosterier) det självklara valet.

Svenska kafferosterier använder ofta maskiner från Diedrich.
Kafferostning med en amerikansk Diedrich.

Svenska kafferosterier

* Köp kaffe på nätet, rosteriet har egen webshop för privatpersoner.

  • Archipelago Coffee Rindö, archipelago.coffee *
    Hittas i Stockholms skärgård precis som namnet antyder.
  • Arvid Nordquist Solna, arvidnordquist.se
    Etablerat 1884.
  • Balck Coffee Kalmar, balckcoffee.se *
    Rosteri med kaffeprenumerationer och kurser.
  • Bergstrands Kaffferosteri Göteborg, bergstrands.se
    Etablerat 1891. Köp Bergstrands kaffe online.
  • Big Lake Coffee Roasters Östersund, biglakecoffee.se *
    Med rosteri, kaffebar och kaffekurser.
  • Björklunds Kafferosteri Västerås, bjorklundskaffe.se *
    Med kaffebar i Seoul av alla ställen.
  • Blekinge Kafferosteri Mörrum, blekinge.coffee *
    Anordnar kaffeprovningar och har butik i Mörrum.
  • Borås Kafferosteri Borås, boraskafferosteri.se *
    Rostar bland annat den egna sorten Boråsblandning.
  • Budhas Kafferosteri Lycksele, budhaskafferosteri.se *
    Rostning av Budha Sutedja, anordnar kaffeprovningar för 5-20 personer.
  • Café Sarria Gävle, cafesarria.com *
    Kaffeodlare, exportörer, rostare och handlare av sitt egna kaffe.
  • Cafego Helsingborg, cafego.se *
    Sikta högt, Cafegos kaffe odlas i alla fall på hög höjd.
  • Coffea Circulor, coffeacirculor.com *
    Bedriver forskning för att främja kaffeodlandet är också ett rosteri.
  • Conifer Coffee Göteborg, conifer.coffee *
    Småskaligt på västkusten.
  • Costas Rosteri Umeå, costasrosteri.se *
    Rostas av Costas Pliatsikas i centrala Umeå.
  • Cozo Coffee Örebro, cozocoffee.com *
    Handrostat i Örebro.
  • Da Matteo Göteborg, damatteo.se *
    Rosteri, cafér, bageri och event i Göteborg sen 1993.
  • Drop Coffee Stockholm, dropcoffee.com *
    Etablerat 2009 med café på Mariatorget. Erbjuder kaffeprenumeration.
  • Etnia Uppsala, etnia.se *
    Kaffehandlare med mikrorosteri i Uppsala.
  • Gamla Snickeriet Kafferosteri Säter, gamlasnickeriet.se *
    Rosteri i ett gammalt snickeri, helt enkelt.
  • Gevalia Gävle, gevalia.se
    Etablerat på 1920-talet i Gävle.
  • Gringo Nordic Coffee Roasters Göteborg, gringonordic.se *
    Rosteri i centrala Göteborg med egen odling i Colombia.
  • Grästorps Kafferosteri Grästorp
    Rostar, säljer och maler kaffebönor på Viktorlundsgatan 12.
  • Guldrutans Kaffe Söderhamn, guldrutan.se *
    Grundat 1946.
  • Gute Rosteri Barlingbo, guterosteri.se *
    Etablerat 2016 på Gotland.
  • Gårdsrosteriet Huskvarna, gardsrosteriet.se
    Rostning pågår vid foten av Vista Kulle, strax norr om Jönköping.
  • Gåshaga Kafferosteri Lidingö, gashagarosteri.com
    Från att ha hyrt ut videokassetter till att bli rosteri, det är en twist som heter duga.
  • Hälla Kafferosteri Västerås, hallakafferosteri.com *
    Började som ett lunchcafé som rostade kaffe, nu är de ett rosteri som har lunchcafé.
  • Ingarö Rosteri Ingarö, ingarorosteri.se *
    Etablerat 2015 i Stockholms skärgård.
  • Johan & Nyström Skogås, johanochnystrom.se *
  • Järna Rosteri Järna, jarnarosteri.se
    Rostar ekologiskt kaffe och erjuder barista-utbildningar.
  • Kaffemästaren Örebro, kaffemastaren.se *
    Med butik för både kaffe och utrustning i centrala Örebro.
  • Kafferosteriet Götheborg Jörlanda
    Med butik i Jörlanda utanför Göteborg.
  • Kafferosteriet Koppar Tyreslö, kafferosterietkoppar.se *
    Utmärkt kaffe och webshop med gratis frakt!
  • Kafferäven Per Norby Göteborg, kafferaven.se *
    Etablerat 2013.
  • Kahls Kaffe Västra Frölunda, kahls.se *
    Etablerat 1911 och har både te och kaffe i sortimentet.
  • Kaprifolet Väröbacka, kaprifolet.se *
    Rostar hos Gringo Nordic Coffee Roasters, skickar fraktfritt i Götet.
  • Kersh Kafferosteri Stockholm, kershkafferosteri.se *
    Med restaurang på Hornstull och en cykeldriven ”brew bar”. Beställ Kersh kaffe här.
  • Koppi Helsingborg, koppi.se *
    Etablerat 2007 med eget kafé.
  • K.W. Karlberg Kafferosteri Saltsjö-boo, aromakaffe.se
    Stockholms äldska kafferosteri.
  • Lidingö Rosteri Stockholm, lidingorosteri.se
    Rostar med en Diedrich.
  • Lilla Kafferosteriet Malmö, lillakafferosteriet.se *
    Har rostat kaffe i centrala Malmö sen 2006, trivsamt café med kunniga baristor.
  • Lindvalls Kaffe Uppsala, lindvallskaffe.se
    Rosteri i femte generationen i centrala Uppsala.
  • Love Coffee Lund, lovecoffee.se *
    Har kaffeprenumeration och en kaffebar på Klostergatan i Lund.
  • Lykke Kaffegårdar Farsta, lykkegardar.se *
    Fem kaffegårdar runt världen och rosteri i Hökarängen.
  • Löfbergs Karlstad, lofbergs.se
    Rosteri med egen arena. Kaffebar i Karlstad och Stockholm.
  • Meltzers Kafferosteri Warberg Varberg, meltzerskaffe.se
    Med kaffet Boxten som sägs gör sig extra bra i skogen.
  • Morgon Coffee Roasters Göteborg, morgoncofferoasters.com *
    Göteborgare med snygga förpackningar och finfint kaffe.
  • Muttley & Jack’s Coffee Roasters Vaxholm, muttleyandjacks.se *
    Etablerat 2017 med kaffeprenumeration.
  • Nordiska Kafferosteriet Mölnlycke, nordiskakafferosteriet.se *
    Rostat kaffe sen 2011.
  • Ostindia Rosteriet Vallentuna, ostindia.se
    Säljer till företag, restauranger och hotell och caféer.
  • Peters Kafferosteri Torslanda, peterskafferosteri.se
    Seglare & kafferostare
  • Qvarsebo Kaffe Kvarsebo, qvarsebokaffe.se
    Caféer och rosteri utanför Kolmården.
  • Rosteriet Vadstena Vadstena, rosterietvadstena.se *
    Familjeägt och drivet sedan 2015.
  • Rävgrytets Kafferosteri Sågmyra Herrgård ravgrytet.se *
    Med ett kaffe som heter Support your Locals, gör det!
  • Sandby Kafferosteri Södra Sandby, sandbykafferosteri.se
    Etablerat 2011.
  • Simons Rosteri Bageri Linköping, simonsrosteribageri.se
    Kafferosteri, hantverksbageri och café.
  • Slöinge Kafferosteri Slöinge, sloingekafferosteri.se *
    Etablerat 2013, erbjuder kaffeprenumeration.
  • Smögens Kafferosteri Smögen, smogenskafferosteri.se
    Etablerat 2018 och så vitt jag vet sveriges enda kafferosteri i en sjöbod.
  • Solde Kaffe Malmö, solde.se *
    Rosteri och kaffebar sedan 2006.
  • Solo Kaffe Helsingborg, solokaffe.se
    Etablerat 1898.
  • Stadens Kafferosteri Ulricehamn, stadenskaffe.se *
    Fixar kaffekurser, uthyrning av baristor och så klart kaffe.
  • Stockholmsroast Stockholm, stockholmroast.se *
    Etablerat 2011.
  • Tiveds Kafferosteri Tiveden, tivedskafferosteri.se
    Med café vid Tividens Nationalpark
  • The Broker Coffee Roastery Uppsala, thebrokercoffee.com *
    Etablerat 2014 med rosteri och kaffebar på ett campus-område i Uppsala.
  • The Beautiful Bean Uppsala
    Rostaren bakom The Beautiful Bean har flyttat till USA men deras Darkside Blend rostas fortfarande i Sverige av Muttley and Jack’s.
  • Törnlinds Kafferosteri Sala, tornlindskafferosteri.com
    Specialkaffe med passion rostat på en Diedrich IR-12
  • Uppsala Kafferosteri Uppsala, uppsalakafferosteri.se
    Etablerat 2017. Har kaffeprenumerationer och fokus på mörkrostat.
  • Zoégas Helsingborg, zoegas.se
    Etablerat 1886.
  • Åre Kafferosteri Järpen, arekafferosteri.se *
    Etablerat maj 2007. Har kaffeprenumeration, utbildningar och är öppet för bokade besök.

Svenska kafferosterier ej längre i produktion

  • Areyko Malmö
  • Dellerhamn (rostar numera hos Johan & Nyström)
  • Eemils Kafferosteri Pinnarekulla
  • Gotlands Kafferosteri Visby
  • Kafferosteriet / Cirkelkaffe Gäddviken
  • Lomberg Skivarp
  • Mauritz Kaffe
  • Mogen Coffee Säter
  • Möller & Co Stockholm
  • Waxholms Kafferosteri Waxholm

”Finns det svenskt kaffe på hotellet?”

Sällskapsresan, 1980

4 svar på ”Svenska kafferosterier – Den kompletta listan”

Ett nytt 2020
Grästorps Kafferosteri
Org.nr: 640509-XXXX
Telefon
0512-124 22

Adress
Viktorlundsgatan 12
467 40 Grästorp

Bolagsöversikt
Information
Innehavare
Per Thomas Ottosson
Bolagsform
Enskild firma
F-Skatt
Registrerad i Momsregistret
Registreringsår
2020

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *